Kreslíme a vymýšlíme

Kreslíme a vymýšlíme

By 0 Comment 5. 9. 2019

Stará dobrá tužka a papír sloužily našim rodičům jako zabavení se při dlouhých zimních večerech. Není divu, jsou to totiž nástroje, které nejenže rozvíjí dětskou fantazii, ale podporují i cvičení úchopu tužky, dětskou kresbu, grafomotoriku i celkovou koordinaci ruky. Dále si dítě jakoukoliv kresbou procvičuje orientaci na papíře, což mu posléze prospívá při psaní a pestrobarevnými barvami si obohacuje barvocit. To i další pozitiva má obyčejné kreslení a malování na papíře. Aby vaše dítko kreslení ještě více bavilo, pusťte mu audio nahrávku nějaké knížky, nebo v lepším případě mu knihu čtěte vy sami. Zaujměte dítě tím, aby nakreslilo cokoliv z příběhu, který je mu vyprávěn. Z dalších nápadů pro motivaci dítěte je, nakreslit například vlastní zoologickou zahradu či dům, jaký by chtěly. Variant je nekonečné množství a záleží jen na vás a vašem dítěti, které dáte přednost.
Pomůcky na ruční práce
Deskové a karetní hry
Kolik z vás hraje pravidelně s dětmi deskové hry? Máte je doma ve skříni a zahrajete si je třeba jednou ročně na Vánoce nebo Silvestra. Jinak na to při takovém presu nezbývá čas. Zkuste si čas udělat a s dětmi si zahrát alespoň dvakrát měsíčně na půl hodiny oblíbenou deskovou hru nebo obyčejné Prší. Při hraní dítě rozvíjí paměť kognitivní myšlení, rozhodování a v neposlední řadě i koordinaci ruky. Zažívá pocity úspěchu a naopak se i učí přijímat prohru. Deskové hry jsou také výborným nástrojem pro rozvoj komunikace.
Detail na malování
Vyrábíme a pracujeme
Proč si s dítětem nevyrobit pěknou věc jen s pomocí několika málo pomůcek z papírnictví? Můžete dítěti pomáhat nebo ho nechat samotného pokud uznáte za vhodné. Na trhu dnes existuje nepřeberné množství knih s návody na vyrábění s dětmi z jakéhokoliv materiálu. Záleží jenom na vás, čemu dáte přednost. Využijte i věci, které máte doma. Papír, lepidlo, provázek, mašle, zkrátka cokoliv. Dítě zažije opět pocit úspěchu z vlastnoruční práce, pochvalu od vás, procvičení koordinace oka i ruky či motoriku ruky. Nejenže procvičuje kognitivní myšlení ale i orientaci v prostoru. Uvidíte, že i vás samotné to vrátí do dětských let a zažijete příjemné pocity i zábavu při vyrábění s vaším dítkem.