Z jaké materiálu postavit pergolu?

Z jaké materiálu postavit pergolu?

By 0 Comment 19. 2. 2021


Zahrada bez pergoly? To je téměř to stejné jako ryba bez vody! Stručně řečeno pergoly jsou se zahradami, létem, posezením a venkovním grilováním velmi úzce spjaté. Pakliže jste si tedy i vy koupili nový dům s prostornou zahradou, určitě jste nad nějakou takovou stavbou začali již přemýšlet. Pokud ano, jistě jste byli až zaskočeni nepřeberným množstvím různých druhů a typů, které si můžete nechat postavit. My vám dnes přinášíme klady a zápory těch nejrozšířenějších stavebních materiálů. Jaký si v konečném výsledku zvolíte, je však jen na vás a vaši preferencích.

dřevěná pergola

První, a zároveň i nejrozšířenějším druhem, jsou dřevěné pergoly. Dřevěné pergoly jsou nejrozšířenější hned z několika důvodů. Prvním z nich je fakt, že jsou vcelku levné a nechat si je postavit si může dovolit každý. Dalším důvodem je to, že vypadají velice hezky a do zahrady se hodí. No a posední výhodou dřevěných pergol je jejich kvalita a pevnost. Jedná se o robustní stavby, které hodně vydrží.

Dalším velmi oblíbeným stavebním materiálem, je železo. Železné pergoly jsou mimo jiné používány i na terasách bytů. Především sem totiž velmi dobře zapadne jejich kovový vzhled. Do zahrady se příliš nehodí. Kov na zahradě vypadá nepřirozeně. Výhodou těchto staveb je, že se nimi dá více čarovat. Můžete si zvolit jakoukoliv barvu, kterou budete chtít. Popustit uzdu svojí fantazii můžete i během navrhování celé stavby.

park-142777_1920

Posledním typem jsou zděné pergoly. Pergoly vyrobené z tohoto materiálu v současné době nejsou moc k vidění. Stavěli se především v dřívějších dobách. Dnes je naleznete spíš na zámeckých zahradách, nebo ve veřejných parcích. Celá stavba totiž takové pergoly je velmi drahá a i časově náročná. Ovšem oproti dvěma předešlým typům vynikají tím, že se nemusí nějak často udržovat. Železo i dřevo je třeba čas od času přetřít a chránit před korozí. To u zděných staveb nehrozí.