Vlnitý polykarbonát na zastřešení objektů

Vlnitý polykarbonát na zastřešení objektů

By 0 Comment 22. 2. 2021

Stavebních materiálů existuje celá řada a dnes mnoho lidí dává přednost těm přírodním. Někdy ovšem ty přírodní nevyhovují z důvodu vysoké hmotnosti nebo vlastností, které musí odolávat nepříznivým vlivům počasí. Kupříkladu u pergol zhotovených z masivního dřeva se pro jejich zastřešení využívá velmi lehký, transparentní a nesmírně pevný a stabilní polykarbonát.

barevný polykarbonát

Co víme o polykarbonátu

Polykarbonát nahradil své předchůdce, především plexisklo a laminát, které se dříve využívaly pro výstavbu zastřešení různých exteriérových staveb. Ještě za socialismu bylo poměrně běžným jevem zakoupit laminátové vlnité desky a pokládat je na horní část verandové terasy, využít je pro zakrytí kůlny, skladů a dalších prostor. Výhodou laminátu byla především nízká hmotnost a snadná instalace, ovšem byl to materiál velmi křehký, který mohl velmi rychle utrpět pod povětrnostními vlivy. Stačilo jedno letní krupobití a veškerá práce i náklady přišly vniveč.

dřevěná pergola

Vlnitý polykarbonát má ovšem naprosto odlišné vlastnosti. Především je stejně jako laminát velmi lehký, ale je natolik houževnatý, že je za jakéhokoli počasí téměř nezničitelný. Výhodou je, že se na rozdíl od laminátu vytvoří pouze případná prasklina, ale materiál se nerozpadne na tisíce úlomků.

Nepůsobí na něj v negativním slova smyslu ani extrémní mrazy, ani extrémní letní teploty, své vlastnosti si podrží v rozsahu teplot cca od -35 do + 130 stupňů Celsia. Zároveň nevede elektrický proud, má poměrně dobré izolační vlastnosti i co se týče tepelné energie, snadno se opracovává a jednoduše instaluje. Montáž zvládne i amatér, je tedy vhodný i pro kutily, kteří často nakupují stavební materiály v hobby marketech. Není také toxický pro životní prostředí, je tedy optimální pro běžné využití jak u průmyslových staveb, tak i v objektech občanského vybavení a v rodinných domech.