Osobní váha, co zváží nejen Vaše kila

Osobní váha, co zváží nejen Vaše kila

By 0 Comment 6. 9. 2020

Ráno stoupnete na váhu a zjistíte, že po včerejší velkolepé večeři jste přibrali hned jedno kilo. Jindy sportujete od rána do večera a podle zobrazovaného čísla se s vaším tělem nic neděje. Důvodem je, že klasická osobní váha neváží pouze tuk, ale také naši kostru, svaly na ní upnuté, vodu zadržovanou tělem a obsah zažívacího traktu. Pokud chcete znát mimo celkovou hmotnost vašeho těla také hmotnost tuku, svalů a vody a udělat si tak obrázek, jak na tom jste, je na čase si pořídit diagnostickou osobní váhu.
potřeby na hubnutí.jpg

Jak diagnostická váha funguje?

Před vlastním měřením je nutné doplnit osobní údaje uživatele, jako je výška, pohlaví a věk. Přístroj využívá BIA neboli metodu bioelektrické impedance, během které je do těla pouštěn střídavý proud přes chodidla – měření je nejlepší provádět na boso. Přestože se jedná o elektrický proud, jeho hodnoty jsou natolik nízké, že uživatel nic necítí a je v naprostém bezpečí. Dle výsledného odporu, který nepřímo odpovídá množství tekutin ve tkáni, může přístroj vypočítat následné:
pokles váhy.jpg
· Hmotnost: Přístroj vám ukáže vaši celkovou hmotnost
· BMI: Dochází k automatickému výpočtu BMI (Body Mass Index). Tato hodnota vychází z výšky a hmotnosti a udává čtyři různé stavy – podvýživu, normální váhu, nadváhu a obezitu. Avšak pravdou je, že samotný údaj nemá úplnou vypovídací hodnotu (člověk s velkým množstvím svalům může spadat do kategorie nadváha, přestože se o nadváhu nejedná).
· Svaly: Elektrický signál prochází svaly rychleji než tukem, proto je přístroj schopný vypočítat procentuální zastoupení svalové hmoty, která vypovídá o fyzické zdatnosti těla.
· Tuk: Tuková hmota je pro tělo nezbytná, je však nutné nepřesahovat limitní hranice. Vysoké množství tuku není zdraví prospěšné. U mužů se průměrné hodnoty pohybují od 10 do 20 %, u žen jsou průměrné hodnoty vyšší – od 18 do 28 %.
· Voda: Množství vody ukazuje, zda je naše tělo dostatečně hydratováno. Obecně není vhodné měřit svou hmotnost velmi brzo ráno, kdy je tělo spánkem dehydratované.
blondýna na podložce.jpg
Na trhu je možné najít různé výrobce nabízející přístroje s různými vlastnostmi. Některé z nich je možné propojit s Wi-Fi a mobilní aplikací. Své údaje tak máte okamžitě ve svém mobilu a můžete sledovat progres k vašemu cíli, ať už se jedná o budování svalové hmoty, či ztrátu tukové hmoty.