Je fotovoltaika pro RD skutečně nejlepším řešením?

Je fotovoltaika pro RD skutečně nejlepším řešením?

By 0 Comment 19. 3. 2021

Není pochyb o tom, že hlavní hybnou silou jsou v dnešním světě peníze. A každý z nás jich chce mít co nejvíce. Avšak k tomu je mimo jiné potřeba minimalizovat své výdaje. To však není tak jednoduché, přeci jen, jsou jisté věci, bez kterých se neobejdeme. Začínáme tedy přemýšlet, zda bychom je nemohli mít levněji.

Jednou z nich je pak elektřina. Je pravdou, že velcí dodavatelé si účtují poměrně vysoké částky. Majitelé rodinných domů proto často přemýšlejí, že by si vyráběli elektrický proud sami, a stali se tak na těchto dodavatelích nezávislí.

elektrikar4

Možným řešením je pak zde dieselový generátor. Zde je však problém doplňování paliva. Když spočítáme, kolik jej budeme potřebovat, vyjde nám ve většině případů, že se nám přeci jen vyplatí zůstat u současných poskytovatelů.

I z tohoto důvodu si mnohem větší pozornost získala fotovoltaika pro RD https://www.elektrocentraly.cz/fotovoltaika/. Setkali jsme se s ní již asi všichni. Na střechu, případně na některé místo na pozemku, kde nejvíce svítí slunce, se postaví solární panely. Ty potom pro nás vyrábí elektřinu. Tu, kterou hned nespotřebujeme, ukládají do baterií. Z nich je potom brána v době, kdy není dostatek slunečního svitu.

Na první pohled to vše zní dobře. Vypadá to jako snadná možnost, jak za nízkou cenu získávat elektřinu. Ovšem asi nás hned napadne, proč v tom případně nevidíme tyto panely na každém rodinném domě.

fotovoltaika2

Odpověď je jednoduchá: jedná se o příliš slabý a nespolehlivý zdroj. Jistě, je možné používat domácí solární energii jako doplňkovou, stoprocentního pokrytí vaší spotřeby s ní však nedosáhnete. Proto ji většina lidí považuje za zbytečnou investici – stejně musíme platit dodavatelům, nebo si pořídit generátor, jehož provoz také není nejlevnější.

Celkově vzato jde vidět, že se tedy rozhodně nejedná o ideální řešení. Proto je dobré se předem rozmyslet, než do něj budeme investovat. Ty peníze nám totiž nikdo zpátky nevrátí.