Jak si správně zvolit obor, i formu vzdělávání

Jak si správně zvolit obor, i formu vzdělávání

By 0 Comment 9. 1. 2022

Vysokoškolské vzdělání je pro mnoho lidí důležité, protože umožňuje větší výběr práce, která se na trhu nabízí. Jak ale správně zvolit obor, a jakou formu studia si vybrat?

Když více je více

Jen hlupák by sázel na jednoho koně, pokud si není stoprocentně jistý, že se jedná o vítězného koně. A tak je ideální podat si více přihlášek na vysokou školu. Můžete podat přihlášky na větší množství oborů, nebo zvolit ten samý obor, ale na více školách. Záleží na tom, zda vám jde primárně o titul, nebo o konkrétní obor.

sedící lidé

Možnosti

Možností je spousta, a při volbě oboru je důležité dbát na to, jakým směrem se chceme v životě posunout. je tedy důležité volit obor tak, aby nám umožnil vstup do zaměstnání, které nás bude bavit a naplňovat. Oborů je spousta, a tak záleží na každém, pro který se rozhodne. Některé obory jsou snazší, jiné náročnější. Musíte si tedy promyslet, zda na to vůbec máte. Stát se například lékařem, je mnohem náročnější, než vystudovat filozofii, nebo třeba pedagogiku. Neznamená to, že by práce pedagoga byla méněcenná, ale lékaři mají větší zodpovědnost, a proto je jejich studium mnohem složitější. Pokud vás baví počty, nebude od věci porozhlédnout se po ekonomických oborech. Milovníci zvířat pak volí například zoologii, nebo veterinu. Pokud vás zajímá lidské myšlení, není od věci psychologie. Jestli nejraději trávíte čas u počítače, a fascinují vás kdejaké aplikace, studium informačních technologií je to pravé pro vás.

vysokoškolská přednáška

Forma vzdělávání

Existuje několik vzdělávacích forem, z nichž nejčastější je studium ve formě prezenční, nebo kombinované. Prezenční studium je studium denní, tedy musíte bydlet v blízkosti školy, či na koleji, a denně docházet na přednášky. Kombinovaná forma je dálkové studium, kdy obvykle dojíždíte na přednášky jeden, či dva dny v týdnu, a učíte se doma. Tato forma je lepší pro lidi, kteří již mají stálé zaměstnání, či jiné závazky, a nemohou tak docházet do školy denně. Je to však složitější, jelikož musíte věnovat více času samostudiu, a spoustu věcí si sami dohledávat.