Děti ze zkumavky

Děti ze zkumavky

By 0 Comment 21. 9. 2020

Kolem umělého oplodnění dodnes koluje spousta nesmyslných informací, a to i přesto, že první dítě ze zkumavky bylo počato v Anglii v roce 1978. V České republice po světě chodí takovýchto dětí více než 100 000, na světě celkem až pět milionů. Co všechno stojí za neplodností párů a o čem vlastně umělé oplodnění je?

§ Neplodnost se stává nemocí tehdy, pokud žena nemůže otěhotnět po roce pravidelného nechráněného styku. V České republice je neplodností postiženo asi 15% párů. Vyléčit se povede zhruba 90% z nich, takže se nakonec vytouženého miminka dočkají.

§ Léčba neplodnosti je většinou běh na dlouhou trať. Ovšem jsou známé také případy, kdy stačilo pár týdnů, a miminko bylo na cestě.

§ Při umělém oplodnění se vajíčko spojí se spermií mimo tělo. Oplodněné vajíčko se následně přenese do těla matky, kde jeho vývoj pokračuje jako při běžném těhotenství.

§ Než se oplodněné vajíčko zavede do dělohy, provede se vyšetření, které je připraveno rodině na míru. Předchází mu vždy genetické testování rodičů a má zabránit narození nemocného dítěte s chorobou, která mu kvůli genetické zátěži hrozí.

§ V České republice smí umělé oplodnění podstoupit žena ve věku od 18 do 49 let.

§ Čím je žena starší, tím má menší šanci počít potomka, to platí i při umělém oplodnění. Čtyřicetiletá žena má dvojnásobně menší šanci otěhotnět než žena třicetiletá. Je to tím, že vajíčka každým rokem stárnou a tak naplno neplní svou funkci.

§ Léčbu neplodnosti může žena začít řešit již po třech měsících marného snažení se otěhotnět.

§ Strach z nekonečných vyšetření a bolestivých zákroků má většina lidí. Nemusí se však dopředu bát, někdy lze pomoci i snadnějším způsobem, například upravením hormonálních poměrů u ženy, chirurgickým zákrokem nebo terapií. Tyto léčby zabírají většinou velmi rychle.

§ Vyšetření i léčbu hradí pojišťovna, také čtyři cykly se stimulací vaječníků kryje zdravotní pojištění do 39 let věku ženy. Platí se především za kvalitnější léky nebo další metody zvyšující úspěšnost léčby.