Žárovky led halogeny mají svoji dobrou pozici

Žárovky led halogeny mají svoji dobrou pozici

By 0 Comment 16. 7. 2018


Starým žárovkám, jak jsme je znali, se dá říct, že odzvonilo, ačkoliv se s nimi ještě někde setkáme. Začaly se pomalu vyřazovat před devíti lety a jejich nástupkyně, tak zvané úsporné žárovky a halogenové zdroje zabíraly jejich pozici.

malé světlo

V dnešní době se na trhu objevuje ještě spousty dalších možností, jak osvítit nejen naše domácí zázemí, ale i venkovní prostory u domu, haly, obchody, dílny a podobně. A tak mnozí dají přednost před led halogeny, raději jiné formě svícení, která jim poskytne ještě větší komfort. Přesto se vyrábí tyto žárovky jako přímá náhrada za klasické a také v různých designech. Výběr na trhu se skutečně široký, takže vybírat se dá podle svítivosti, úspory nebo jiných parametrů.

malá baterka

Jak si žárovku správně vybrat

LED žárovky se přizpůsobily prakticky klasickým žárovkám, aby se mohly snadno vyměnit a použít v našich oblíbených svítidlech. Přesto je pár parametrů, které jsou pro nás důležité.

  • Patice – jedná se o konec žárovky, který nám slouží k uchycení do svítidla a také k jeho napájení. Pokud by zde neseděla, tak by nám byla žárovka absolutně k ničemu. Existují na trhu různé druhy a tvary, tak je třeba na to dát pozor a vědět, zdali například potřebujeme tenký závit, který se značí E14 nebo klasický pod značením E27. Sice je pravdou, že nákupem špatného závitu se svět nezboří, jelikož pokud budeme mít účtenku, zboží lze v určitém časovém limitu snadno vyměnit, ale již nás to stojí čas a pokud se zboží objedná přes internet, tak i peníze na poštovném.
  • Svítivost – u klasických žárovek jsme byli zvyklí na 40,60 a další W. LED osvětlení nabízí stejnou intenzitu, ale s menší spotřebou. Důležitým údajem je poměr výkonu a světelný tok. Takže určitě je vhodné porovnat nejen cenu žárovky, ale její výkon a světelný tok.

velký reflektor

  • Barva světla – objevují se nejčastěji 3 – teplá bílá, neutrální bílá (denní) a studená bílá.
  • Úhel svícení – pokud se bude jednat například o bodové žárovky, tak jsou dělané tak, aby osvítily konkrétní místo. Ale někde potřebujeme osvítit větší plochu a tím jsou pro nás lepší s větším úhlem.