Nemoc, která krade osobnost

Nemoc, která krade osobnost

By 0 Comment 22. 5. 2023


Alzheimera se obává asi každý člověk, který překročil padesátku. Mnoho se o něm mluví, a tak může vzniknout dojem, že postižených neustále přibývá. Možná je to tak trochu pravda. Určitě to souvisí se zvyšujícím se lidským věkem.

Co to vlastně Alzheimerova nemoc je a co s námi dokáže udělat?
o   Dokonale změní podstatu toho, co z nás dělá člověka.
o   Dokážeme přemýšlet, milovat, pamatovat si.
o   A to nám Alzheimer bere.
Lékaři si stále nevědí rady s tím, jak tuto nemoc zastavit, nebo jí zabránit v propuknutí.

·         Je určitě strašné vidět, jak se nám náš blízký mění před očima v někoho, koho my nepoznáváme a kdo nepoznává nás.
Vědci celého světa se snaží přijít této zhoubě naší důstojnosti na kloub. Zatím bylo zjištěno, že změny v mozku začínají probíhat už deset až dvacet let před tím, než dojde k propuknutí nemoci.

Příznaky Alzheimerovy choroby

1.      Ztráta paměti – postižený nedokáže plnit běžné pracovní úkoly. Nepamatuje si, co měl vlastně vykonat.
2.      Roztržitost– jako běžná roztržitost to ale jen vypadá. Je běžné, že postižený člověk si udělá například kávu a zapomene si ji vypít.
3.      Problém s mluvením– všichni občas v naší mluvě škobrtneme, ale Alzheimer nám slova bere a nahrazuje je jinými. Naše věty nedávají smysl.
4.      Časová a místní dezorientace– ztratit se v ulici, kde bydlím, je pro Alzheimera naprosto běžné.
5.      Zakládání věcí na nesprávné místo– žehlička v mrazáku je běžným úkazem.
6.      Změny nálad– asi jeden z nejhorších projevů. Člověk trpící Alzheimerem dokáže být zlý na své blízké. V jiném případě se stane bojácným a může se začít obávat, že mu chce někdo ublížit.
7.      Pasivita – každému u nás se občas do ničeho nechce. Tady může dojít k naprosté pasivitě, kterou není možné překonat.

Starat se o člověka, na kterého dolehla tato nemoc, je asi velice komplikované. Doufejme, že vědci přijdou na něco, co usnadní život oběma stranám.