Mýty o nerezovém zábradlí

Mýty o nerezovém zábradlí

By 0 Comment 24. 10. 2023


Uvažujete o výstavbě nerezového zábradlí, ale schází vám některé informace, na jejichž základě se budete moci adekvátně rozhodnout? Nejste odborníci ve stavebních ani strojírenských oborech a o nerezové oceli toho moc nevíte? Jaké otázky si lidé kladou a co je zajímá na toto téma?

Nerezová ocel není křehká

Někteří lidé se domnívají, že když si pořídí kované zábradlí od mistra kovářského, že bude masivní a pevné, a že se o něj budou moci důkladně zapřít. To je samozřejmě pravda, jenže toto svádí k tomu domnívat se, že kované zábradlí je pevnější, než nerezové, zhotovené svařováním. Někdo může zastávat názor, že nerez tím, že nerezaví, ztrácí své pevnostní (mechanické a fyzikální) vlastnosti, a že je to materiál velmi křehký. Není tomu tak, a máte-li nějaké pochybnosti, každý zkušený hutník, strojař, zámečník nebo stavař vám je rozptýlí přesnými argumenty a doloží je výpočtem.

zábradlí na lodi

Nerez není chrom

Nerezová ocel je sice sloučenina železa s uhlíkem a legujícími prvky chromem a niklem, ale jde o materiál, který vznikl při tavbě ve vysoké peci. Jeho struktura je celistvá jak na povrchu, tak i uvnitř. Tím se ovšem liší od běžné konstrukční (korodující) oceli, ale i od oceli chromované. Tehdy se jedná také o konstrukční korodující ocel, na jejíž povrch je nanesena pouze vrstvička chromu. Takto se dříve vyráběly například blatníky u aut a dnes se tímto způsobem dodávají na trh některé levné koupelnové doplňky. Problém u chromované oceli je ovšem ten, že vám časem začne korodovat v místech, kde je vrstva chromu slabší nebo poškozená. To se ale u nerezové oceli nemůže stát.

nerezové zábradlí

Nerez přece jen koroduje časem

Chtěli byste mít nerezové zábradlí v domě po zbytek života a rádi byste, aby jej po vás zdědili i vaši potomci? A zdá se vám, že přece jen se časem začne rozpadat, nebo že se pokryje jako slitina hliníku tenkou zoxidovanou vrstvou, a bude to vypadat nevábně? Pak nemějte obavy, protože nerez vás zřejmě přežije. Například někteří výrobci dětských hřišť s nerezovými komponenty uvádí jejich životnost až 100 let.