Jak se zabezpečit na důchod

Jak se zabezpečit na důchod

By 0 Comment 22. 5. 2023

Když už lidi odcházejí do důchodu, měli by odcházet pouze s příjemnými pocity a těšit se na zasloužený odpočinek po celoživotní práci. Stát by měl starým lidem zajistit důstojné stáří, bohužel toho ale často není schopen. Pro důchodce je často těžké, někdy i nemožné vyjít pouze s příspěvky od státu a jsou odkázáni na pomoc svých blízkých.
Místo klidu, odpočinku a věnování se svým koníčkům tak musí řešit svou tíživou finanční situaci a pokud jim to zdraví dovolí, musejí si hledat i nějaký ten přivýdělek.
ruce na holi.jpg
To, že to není správně je určitě zřejmé. Bohužel, tato situace se nezmění přes noc, a proto je důležité spoléhat hlavně na sebe, a ne na nikoho jiného. Ať už je to stát nebo rodina, protože nikdy nevíme, co se může přihodit.

Spolehněte se hlavně na sebe

Náš život bychom měli mít pevně ve svých rukou a nezáleží příliš na tom, v jakém věku se zrovna nacházíme. Spoléhat se na někoho dalšího se totiž nemusí vyplatit.
Nejlepší je řídit se zásadou, že čím dříve, tím lépe. Pokud začneme spořit od první chvíle, co nastoupíme do prvního zaměstnání, částky, v kterých se budeme pohybovat nijak nenabourají náš rozpočet, a přesto udělají svoje. Pokud si budeme odkládat měsíčně dvě nebo tři stovky, což není nijak závratná cifra, po pár letech budeme mít našetřenou pěknou sumičku.
ruka na holi.jpg

Vybudujte si pasivní příjem

Finanční rezerva nám určitě poskytne pocit bezpečí. Naspořenou částku si můžeme kdykoliv zobrazit a ujistit se, že jsme na budoucnost připraveni. Měl by to být úplný základ, pro každého člověka. Nějaké peníze by si měl odkládat každý, ať už jako finanční rezervu pro stav nouze, nebo třeba jako spoření na penzi.
Přesto je dobré zvážit možnost vybudování vlastního pasivního příjmu. Ten se samozřejmě neobejde bez obrovského množství práce a těžké dřiny. Výsledek ale stojí za to.
Na pasivním příjmu je nejvýhodnější to, jak už z názvu vyplývá, že pro vydělávání peněz v pozdějších stádiích nemusíme dělat vůbec nic. Proto je nejlepší do jeho vybudování investovat co nejvíce během mládí a na stáří si jen užívat plody naší práce.